Bebama najdraži zvuk od svih mogućih jest majčin glas. Njegov ton, visina, ritam i melodičnost daju bebi sigurnost, umiruju je i vode kroz izazovne situacije iz dana u dan. Bebe su jako zainteresirane od samog početka za glas svoje majke i upravo je majčin glas jedan od glavnih medija učenja za dijete. Dodamo li tom glasu melodiju, ritam i strukturirani tekst, refren koji se ponavlja i pjesmicu koju iz dana u dan pjevamo – izvukli smo dobitnu kombinaciju. 

majčin glas
Majčin glas najbolji je alat!
Zašto?
  1. Razvoj pažnje
    Melodičnost pjesmica privlači bebe, a njihov sadržaj drži ih prisutnima. U samim počecima dovoljna su 2-3 ponavljajuća stiha kako bi zaokupili dijete i privukli mu pažnju. S rastom i razvojem pjesmice se šire i postaju kompleksnije, a pažnja duža. 
  2. Stvaranje kontakta
    Tijekom pjevanja od bebe tražimo kontakt očima, u početku minimalan, a s vremenom sve duži. Razmjenjujemo poglede, osmijehe i dodire. Na taj način se povezujemo i stvaramo rituale.
  3. Govorno-jezični razvoj
    Ritmičnost i melodičnost pjesmica izvrstan je poticaj za govorno-jezični razvoj. Svakodnevno ponavljanje pjesmica izlaže bebu jeziku i govornim strukturama. Ponavljajuće strukture, upotreba bebi bliskih riječi, zabava rimom, asonancama i aliteracijama bebu potiče na slušanje i razumijevanje, a kasnije i na oponašanje i produciranje pjesmica. Uključimo li u to i igru prstima, potičemo bliske centre u mozgu i podupiremo razvoj govora. 
Zabavljamo se i učimo!

4. Zabava
Trenutak kada se pjeva obično je opuštajući i za roditelja i za dijete. Uz pjesmu često ide i ples ili ljuljanje što doprinosi osjećaju zabave i radosti. 

5. Razvoj sigurnosti
Pjesmica za kupanje, pjesmica za spavanje, pjesmica prije ručka, pjesmica u vožnji – stvaranje rituala uz pjesmu bebi daje osjećaj sigurnosti te je priprema i najavljuje što određena situacija za nju donosi ili zahtjeva. Svi volimo sigurnost, a i svi lakše pamtimo uz pjesmu – zašto to ne iskoristiti?

6. Učenje
Kroz pjesmice se lakše uči – dijelovi tijela, životinje, onomatopeje, predmeti oko nas, vremenske prilike, strani jezici, procesi izvođenja neke radnje i slično. Melodičnost i ritam pjesme već nas sami po sebi pozivaju na akciju, dodamo li u to i faktor iznenađenja ili nove elemente svaki put, možemo potaknuti različite vrste učenja o sebi i svijetu oko sebe od najranije dobi.

7. Stvaranje alata za izazovne situacije
Pjevanjem potičemo sve ranije navedeno, ali i gradimo svoj alat za izazovne situacije. Primjerice u vožnji kad je nemoguće odmah stati, a beba je uznemirena, as iz rukava: pjesmica.
Za duge redove, čekanja i ostale međuprostore idealne za nervozu – as iz rukava: pjesmica. Ako ti treba još tehnika za izazovne situacije, pronađi ih ovdje.

Bio ti je koristan ovaj tekst i želiš znati više o poticanju optimalnog razvoja svog djeteta? Najlakši način za ostati u toku jest prijava na razvojni newsletter, tamo ti na tjednoj bazi stižu nove ideje i isprobani alati.