Senzorna integracija proces je kroz koji naše tijelo obrađuje informacije iz okoline putem osjetila omogućavajući nam da adekvatno reagiramo na vanjske podražaje. Kod djece, ovaj proces igra ključnu ulogu u razvoju mnogih vještina, uključujući motoričke sposobnosti, razvoj pažnje i koncentracije, socijalne interakcije i emocionalno reguliranje.
Što je senzorika u praksi?
Senzornu integraciju na djelu, mi odrasli, najbolje možemo primijetiti kada ona “padne” odnosno kada se naše sposobnosti integriranja informacija iz okoline i adaptivnog odgovora na iste smanje.
Primjerice kad si umorna i ne možeš razgovarati o teškim temama. Ili kad zapneš malim prstom o rub namještaja ili ugasiš televizor dok čitaš jer ne možeš istovremeno slušati neku pjesmu u pozadini i čitati. Ili recimo kada vozimo unatrag i obavljamo više kompliciranih radnji istovremeno pa nam automatski dođe da smanjimo radio. Ili kad se ne uspijemo suzdržati, regulirati i smiriti kada nas netko verbalno isprovocira pa i mu odgovorimo kako ne bismo htjeli, a kasnije zaključimo da smo bili umorni ili da nam je u tom trenutku bilo jako vruće i da smo bili gladni.
E, upravo tada, integracija senzornih informacija pokaže kako je super kad je 100% učinkovita, odnosno koliko smo bespomoćni i izgubljeni ako ona radi smanjenim intenzitetom.
Zašto je senzorna integracija važna?
Senzorna integracija je temeljni korak u razvoju djeteta jer omogućuje koordinaciju između različitih osjetila – vida, sluha, dodira, mirisa i okusa, ravnoteže i propriocepcije (dubokog osjećaja samog sebe). Ovaj proces omogućava djetetu da razumije svijet oko sebe, reagira na podražaje i prilagodi se okolini. Kroz senzornu integraciju, djeca razvijaju sposobnost koncentracije, koordinacije pokreta, emocionalne stabilnosti i socijalne vještine.
Primjerice, da bi dijete moglo zagrabiti žlicom juhu i prinijeti je ustima te uspješno progutati hranu, mora imati razvijene sve sustave i reagirati na informacije koje dobiva, ali koje i šalje. Prvo mora osjetiti glad. Miris i okus juhe ga privlače i motiviraju da pokuša. Proprioceptivno i ravnotežno zna u kojem je položaju njegovo tijelo u odnosu na tanjur i žlicu. Vidom kontrolira pokret ruke koja vodi žlicu do tanjura s juhom pa do ustiju. Taktilni sustav u suradnji s ravnotežnim i proprioceptivnim regulira stisak žlice kada je ona prazna i kada je na njoj juha. Dijete pravovremeno otvara usta i prinosi žlicu ustima. Uh, zvuči kao dosta komplicirano. A ipak, većina nas to vrlo uspješno, automatski i nesvjesno obavlja više puta dnevno čitavog života!
Kako poticati senzornu integraciju kod djece?
Postoji mnogo načina na koje možemo poticati senzornu integraciju kod djece, a evo nekih ideja:
1. Igra i aktivnosti: Organizirajte igre i aktivnosti koje potiču upotrebu različitih osjetila, poput slikanja prstima, hodanja bosonogi po travi ili istraživanja različitih tekstura. Potičite dijete da samostalno izvodi sve radnje koje su za dob primjerene i pri tom mu imenujte što više senzornih osjeta. Primjer: vruća juha, topla majica, hrapava podloga, teški kamen… (pridjevi).
2. Senzorne sobe: Kreirajte sigurno okruženje koje potiče istraživanje i igru kroz različite senzorne stimulacije poput svjetlosnih efekata, glazbe i različitih tekstura. Možete imati vlastitu malu senzornu sobu u svom domu. Dječji kutak to obično i jest. Potrebno je samo razmisliti koje igračke potiču koji dio senzornog sustava i provjeriti treba li nešto dodati ili nečeg ima previše.
3. Vanjska igra: Dajte djeci priliku za istraživanje prirode i okoline kako bi poboljšali svoje senzorne vještine kroz prirodne podražaje poput mirisa biljaka, zvukova ptica i dodira različitih površina. Uključivanjem uma i razmišljanja o senzornim podražajima dok smo u šetnji potiče integraciju i doživljaj svega što nas okružuje.
4. Terapeutske intervencije: Kod djece s određenim senzornim izazovima, terapeutske intervencije poput senzorne terapije mogu biti korisne u razvoju senzorne integracije i poboljšanju svakodnevnih funkcionalnosti.
Senzorna integracija ključan je proces u razvoju djeteta koji omogućava adekvatno funkcioniranje u svijetu oko nas. Kroz igru, istraživanje i podršku, možemo potaknuti razvoj senzorne integracije kod djece i omogućiti im da ostvare svoj puni potencijal u životu.
Nadam se da ti je ovaj tekst bio koristan i da si se malo bolje upoznao/la sa senzornom integracijom. Ako imaš neko pitanje ili zahtjev, čekam te na Instagramu ili mailu.
One Response