Kada je dijete uzbuđeno ili uznemireno, može biti izazovno pronaći način da ga smirite. Tehnike senzorne integracije izuzetno su korisne za umirivanje djeteta. 

Kako umiriti dijete koristeći čari senzorne integracije

 

Evo nekoliko tehnika koje možete isprobati:

  • 1. Duboko disanje: Potaknite dijete da duboko diše. Možete zajedno prakticirati duboko udisanje i izdisanje, što može pomoći u smanjenju razine stresa i tjeskobe. Duboko disanje daje tijelu podražaj propriocepcije i potiče mozak da osvijesti samog sebe iznutra. Kontrolirano i usmjereno disanje prirodan je alat za umirivanje živčanog sustava.

    2. Težinski pokrivači ili jastuci: Težina može imati umirujući učinak na dijete. Težinski pokrivači ili jastuci pružaju osjećaj sigurnosti i udobnosti, što može pomoći u smirivanju. Također nam pružaju bolji osjećaj svog tijela, ali i koriste ako želimo izbaciti jake emocije iz sebe poput ljutnje i bijesa. Udaranje u jastuk svakako pomaže pri regulaciji i izbacivanju negativne energije.

  • 3. Zagrljaj: Fizički dodir može imati umirujući učinak na dijete. Zagrlite dijete nježno, ali jačim stiskom i dajte mu osjećaj sigurnosti. Naše tijelo i fizički dodir pružaju djetetovom tijelu bolji osjećaj samoga sebe. Mlađa djeca mogu se “sakriti” u zagrljaju roditelja i na taj način isključiti sve ometajuće senzorne podražaje koji ga u tom trenutku uzbuđuju i potiču disregulaciju.
  • 4. Masaža: Nježna masaža dubokim pritiskom može biti vrlo umirujuća za dijete. Koristite nježne, ritmičke pokrete kako biste opustili mišiće i potaknuli oslobađanje endorfina, koji mogu pomoći u smanjenju tjeskobe. Ovo je izrazito korisna tehnika nakon uspostavljanja regulacije za povezivanje i početak treće komunikacijske faze u rješavanju koflikta, objašnjavanja tj. lekcije (provjeri pravilo 3R).

Voda može imati pravi terapijski učinak

  • 5. Voda: Topla kupka ili prskanje vodom može imati umirujući učinak na dijete. Voda pruža osjećaj težine i udobnosti, što može pomoći u opuštanju. Prskanje, lupanje i igra s vodom potiču dijete na oslobađanje stresa i svih nakupljenih negativnih emocija što rezultira umirenjem i regulacijom živčanog sustava.
     
  • 6. Glazba: Umirujuća glazba ili zvukovi prirode mogu pomoći u smirivanju djeteta. Pustite lagane melodije ili zvukove koji ih opuštaju i potiču opuštanje. Ili, još bolje, koristite svog glas i otpjevajte omiljenu melodiju. Možda samo mumljanje? Svakako dobre vibracije.

  • 7.Vježbe ravnoteže: Aktivnosti poput stajanja na jednoj nozi ili hodanja po ravnotežnoj dasci mogu pomoći u poboljšanju ravnoteže i koordinacije, što može imati umirujući učinak na dijete. Također nošenje djeteta uz kretanje, ljuljanje ili skakutanje potiče mozak na regulaciju. Dijete putem našeg tijela dobiva osjećaj sigurnosti, a istovremeno se podražuje vestibularni, odnosno ravnotežni, sustav. 
senzorno umirenje
Naša regulacija izravno djeluje na djetetovu. Ponekad je potrebno samo napuniti sebe umirujućim senzornim podražajima.

Kada koristite tehnike senzorne integracije, važno je pažljivo promatrati reakcije vašeg djeteta i prilagoditi se njihovim potrebama. Što više eksperimentirate s različitim tehnikama, lakše ćete pronaći onu koja najbolje djeluje za vaše dijete. S obzirom na individualne potrebe vašeg djeteta s vremenom ćete pronaći onu koja funkcionira i naučiti kako najbolje senzorno umiriti svoje dijete i održati mir u kući. 

 

Na ovom videu pogledaj i kako koristim tehnike regulacije putem senzorne integracije u nosiljci. 

Svakako mi javi kad pronađeš svoju senzorno integracijsku tehniku ili mi piši ako trebaš pomoć. Tu sam za tebe. 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)