Što je to skok u razvoju?

Ako si mama ili ako si stručnjak koji se bavi djecom (ili ako si 2u1) sigurno si se susrela s izazovom skokova u razvoju. Skok u razvoju opisujemo kao veliku promjenu u fizičkom, mentalnom i emocionalnom razvoju djeteta. Obilježavaju ga promjene u raspoloženju, apetitu i spavanju. Čini nam se kao da odjednom ne poznajemo svoje dijete ili kao da je netko preko noći našu bebicu zamijenio velikim djetetom.

Mi trenutno proživljavamo jedan od skokova i tempo nam je vrlo zanimljiv. Ne spavamo uopće, izgubili smo teško uspostavljeni ritam, uz krutu hranu povećala se i količina podoja, vlada nervoza, nesklad i razdražljivost u cijeloj obitelji. Upravo zato donosim vam moju listu alata koja mi služi svaki put kad osjetim da se skok događa.

Skok u razvoju
Zajednički skok u razvoju
Kako doskočiti skoku?
  • Kada primijetim gore navedene promjene, prvo se posvetim sebi. Pripremim sebe i svoje tijelo na ono što nas čeka. Psihički i fizički. Odvojim vrijeme za sebe i odradim sve što me “puni” kako bih se mogla pojaviti za bebu i podržati skok s 200 % energije koja će mi trebati. Ako me pratiš na Instagramu, znaš da sam pokrenula i izazov u svojoj zajednici gdje svakog petka dijelimo #samomojtrenutak. Biramo sebe kako bi na našem razvojnom putu svi rasli. Jer sretna mama znači i sretna beba i sretna cijela zajednica koja ih okružuje.
  •  Osim mentalne pripreme i odrađivanja aktivnosti za poboljšanje svojih kapaciteta, u ovom razdoblju izrazito mi je važno i posvetiti se svojoj prehrani i nutritivno obogatiti svoje obroke. Puno češće dojim, a manje spavam što dovodi do veće razine iscrpljenosti.
  • Važno mi je i unositi više tekućine pa se dodatno motiviram piti više vode i čajeva. Osim za hidrataciju, pomažu mi i za smirenje i opuštanje kao i podršku imunitetu (koji naravno padne kad su ovakve situacije).
Osim tijela, bitno je pripremiti i um.
  • Volim se pripremiti na ono što nas čeka i zavirivanjem u knjigu koja mi je uvijek pri ruci – Montessori od prvog dana (Odgoj djeteta od rođenja do treće godine) u kojoj su opisane razvojne faze te nas autorice vode kroz načine poticanja djetetova razvoja prema Montessori načelima.
  • Kada dobijem uvid u ono što se događa u određenoj razvojnoj fazi, ponudim više toga svom djetetu. Primjer: trenutno se želi dizati na noge i stalno traži takve poticaje. Čak se noću budi i odmah se ustaje uz uzglavlje kreveta. Kao da joj mozak radi xy puta brže od tijela i želi što prije svladati novi izazov. Kako bi što uspješnije svladala novu razinu trudim se nuditi što više aktivnosti u kojima će se moći samostalno podignuti i zadržati na nogama dok je u budnom stanju. Poticanjem aktivnosti koje traži u budnosti, vraćamo noćni ritam u normalu. Primjer: na kutiju za igračke stavim njenu omiljenu kocku i tako je potičem na penjanje u, za nju, sigurnoj okolini.
Potrebno je i posložiti prioritete.
  • Obično nisam u stanju za organizaciju nekih većih druženja ili izleta te naš ritam prilagodim situaciji. Jedini cilj kojeg imamo u ovom razdoblju jest vratiti se uobičajenom ritmu spavanja i hranjenja, odnosno uspostaviti novi. Primjer: sada prelazimo s 3 dnevna spavanja na 2 i pokušavamo ih naštimati u optimalno vrijeme kako bi zadržali odlazak na spavanje oko 20h. Više o spavanju i prozorima budnosti možeš pročitati kod littlewinkssleep. 
  • Tijekom skokova u razvoju, moja djevojčica obično traži puno novih podražaja i informacija. Zato uvijek pri ruci imam i svoju najdražu knjigu iz tog područja – Govor, ritam, pokret od kolegica I.Herljević i I.Posokhove koja je idealan alat za pronalazak svih pjesmica i recitacija koje koristimo u raznim aktivnostima. Kako koristim pjesmice i zašto pjevam možeš pročitati ovdje.
  • Inspiraciju i podršku u tome da nisam sama i da je normalno sve što nam se događa uvijek potražim od sestre i prijateljica, moje zajednice žena, koje su također majke i koje savršeno razumiju što se događa. Razgovor o nečemu sasvim drugom ili kava na kojoj ćeš čuti “i ja isto” puno vrijedi.
Normalno je imati narušenu obiteljsku dinamiku.
  • S obzirom da skok u razvoju unosi nemir u čitavu obiteljsku dinamiku, a s tobom sam stvarno iskrena, obično u takvim stanjima zaiskri i u partnerskim odnosima. Nemamo vremena jedno za drugo, obaveze pritisnu. Dijete traži puno više pažnje i angažmana i odjednom imamo hrpu problema na lageru. U zadržavanju zdravog razuma i kao podsjetnik da postojimo prvo mi kao par, a da je “malenić” proizvod te ljubavi, pomažu nam kartice Kognitivne muze. Uz njih se nasmijemo i zabavimo te tako lakše preživimo izazovno razdoblje.

Kako se ti nosiš s razvojnim skokovima? Jesu li ti bili korisni ovi putokazi? Piši mi ako imaš neki izazov ili ti je potrebna pomoć u detekciji stanja u kojem se nalazite. Tu sam za tebe na info@razvojniputokaz.com.

One Response