Ostaješ bez ideja kako provesti kišne hladne dane u zatvorenom prostoru? Želiš nešto ponuditi djetetu, ali ne znaš što bi to bilo? Cilj ti je zadržati pažnju u aktivnosti i ne nuditi ekrane? Želiš skratiti vrijeme i dobro se zabaviti? Donosim ti jednu jednostavnu i brzu aktivnost koju možeš lako pripremiti. A što je najbolje, možeš je i više puta koristiti u različitim oblicima.
O čemu se radi?
Neću puno duljiti, odmah idemo na stvar. Sigurno si već čuo/la za slano tijesto ili domaći plastelin. Znam, čini ti se komplicirano, ali uopće nije. Lako je i jednostavno napraviti po ovom receptu, a rok trajanja je do tri mjeseca ako ga pravilno skladištiš: najbolje u nekoj kutijici na tamnom i hladnom mjestu ili u hladnjaku.
Zašto baš plastelin?
Slano tijesto ili plastelin izvrstan je način senzibilizacije prstiju i taktilnog podraživanja kod djece. Potiče razvoj senzorne integracije, razvija maštu i kreativnost te umiruje živčani sustav opuštajući tijelo kroz osjećaj taktilne ugode. Plastelin ne mora biti zabavan samo u dječjoj dobi. Čak i mi odrasli volimo malo dotaknuti, zaprljati ruke i uživati u osjećaju koji se stvara manipulacijom ovim predmetom.
Zašto slano tijesto?
Osim što je, dugoročno, isplativija verzija plastelina, domaći plastelin dodatan je senzorni poticaj djetetu. U njega možemo umiješati različite teksture poput riže, leće, slanutka i slično te tako obogatiti senzorni input koji dijete dobiva. Također, možemo eksperimentirati s dodavanjem prehrambenih boja te nijansirati tijesto ovisno o željama i potrebama te tako nahraniti osjetilo vida različitim podražajima. Možemo dodavati i eterična ulja i tako svaku boju učiniti jedinstvenom i po mirisu te dodati još jedan senzorni input u zanimljivu igru. Dijete može modelirati samostalno ili uz pomoć različitih dodataka i oblika razvijajući tako svoju ideaciju i finu motoriku. Može se i dodatno razviti igra pa, primjerice, dijete može sakriti neki predmet unutar plastelinske mase te ga tražiti. Možete eksperimentirati i s izazovima pa tako povećavati izazov traženja zatvorenih očiju ili dodati verbalni zahtjev pa tražiti od djeteta da opiše što je pronašlo u plastelinu prije nego izvadi traženi predmet i pokaže ga te se uvjeri u točnost opisa. U svakom slučaju, slano tijesto izvrstan je izbor za skratiti kišne dane, za zabavu, ali i za poticanje razvoja. Ako želiš još ideja za zanimljive aktivnosti, možeš svratiti na ovaj profil i pronaći ih. Ili ako ti nedostaje kreativnosti, slobodno zaviri i ovdje.
Evo i recepta:
Domaći plastelin (slano tijesto):
1 šalica glatkog brašna
1 šalica vruće (provrele) vode
1/2 šalice soli (može i više, sol se dodaje kako bi tijesto bilo preslano za konzumaciju)
2 velike žlice biljnog ulja
2 žličice vinske kiseline ili limunske kiseline – za elastičnost
prehrambene boje
eterično ulje – po izboru
zrna riže/graha/slanutka/leće – po izboru
Prvo sve suhe sastojke pomiješajte u većoj zdjeli.
Nakon što ste brašno, sol i limunsku kiselinu pomiješali, dobro ih protresite kako bi se povezali.
Polako im dodajte vruću vodu i energično miješajte sve dok ne dobijete glatku smjesu.
Nakon vode u smjesu dodajte ulje.
Tijesto možete podijeliti na više dijelova pa u njega dodati željene prehrambene boje. Možete se igrati s intenzitetom boje kao i sa miješanjem i dobivanjem različitih nijansi.
Po izboru dodajte par kapi eteričnog ulja (ja sam koristila naranču i cimet), a možete i za dodatnu taktilnost i dodatnu zabavu dodati i zrnca riže, graha, slanutka ili leće.
Rok trajanja je do 3 mjeseca. A potrebno je čuvati ovo tijesto na hladnom i tamnom mjestu. Ja sam stavila u plastičnu kutiju, zatvorila i čuvam u hladnjaku.
Možete i eksperimentirati dalje s teksturama, bojama, mirisima i igrama. Ako želiš saznati više o Montessori tehnikama za poticanje razvoja, klikni ovdje. Svakako mi javite ako pronađete novu varijantu da možemo i mi isprobati! 🙂
Piši mi na info@razvojniputokaz.com! 🙂