Razvoj govora jedan je od ključnih elemenata razvoja kod svakog djeteta. Jednako tako, sve više se suočavamo s teškoćama u izgovoru ili u razvoju govora.
Zato ti donosim 30 ideja za aktivnosti koje možeš raditi sa svojim djetetom. Istodobno možeš uživati, produbljivati povezanost sa svojim djetetom, ali i učiti i poticati govor.
Zar ne zvuči savršeno?
Predlažem ti da stvoriš opuštenu atmosferu, da budeš u trenutku i da se zabaviš sa svojim djetetom.
30 ideja u kojima ćete uživati
1.Onomatopeje: Djeca jako vole jednostavne zvukove kojima oponašamo životinje, vozila ili različite predmete u našoj okolini. Probaj s onim jednostavnim krava -mu, mačka – mijau, automobil – brm, brm, zvono – din, don. A kako budete razvijali svoj sustav onomatopeja, možete ih proširiti ili čak izmisliti neke svoje.
2. Onomatopeje u uvijek istoj formi: Ritam i melodičnost prirodno aktivira centar za govor te potiče na spontano ponavljanje i pridruživanje. Možeš ubaciti poznate onomatopeje u uvijek istu pjesmicu i tako dodati novu dimenziju.
Primjer:
Kako kaže, kako kaže, mala krava?
Mala krava kaže „mu“.
Kako kaže, kako kaže, mala ovca?
Mala ovca kaže „be“.
3.Imenovanje stvari i radnji oko sebe: Zvuči jednostavno, ali često zaboravimo imenovati sve što držimo u ruci ili sve što radimo. Naš mozak trudi se biti efikasan i ne razmišlja aktivno o poticanju drugog malog mozga koji se možda prvi put susreće s čašom, knjigom, ruksakom….ili trčanjem, sjedenjem, skakanjem, ležanjem….Kalibracijom našeg uma na ovu opciju, opciju imenovanja, proširujemo djetetov vokabular i poznavanje svakodnevnih pojmova i radnji.
4.Korištenje ogledala: Zajedničko ogledanje u ogledalu uz imenovanje i dodirivanje dijelova tijela ili imitaciju nekih pokreta može biti vrlo zabavno, ali i korisno u osvještavanju svog tijela i u osvještavanju pokreta usana i jezika pri govornoj proizvodnji.
5.Imitacija: Obično imamo ideju imitiranja tako da dijete imitira nas bilo da to na svjesnoj razini tražimo od njega ili potpuno spontano. Ako promijenimo percepciju, dobivamo novu dimenziju ove aktivnosti. Imitirajmo mi dijete. Djetetove pokrete, geste, zvukove ili riječi koje proizvodi. Pri imitaciji koristimo se tonom kao da djetetu odgovaramo na njegovo pitanje ili dajemo znak da smo ga razumjeli. Time stvaramo dijalošku formu i potičemo dijete na isto.
Primjer:
Dijete pokazuje na plišanu igračku i proizvodi zvuk „khm“
Mi odgovaramo: „Aha, khm.“ uz pokaznu gestu jednaku djetetovoj.
Za ostale ideje klikni na ovaj link i preuzmi materijal.
Ako ti zatreba pomoć ili ako samo želiš podijeliti svoje iskustvo sa mnom, možeš mi se javiti na IG @razvojniputokaz ili mailom na info@razvojniputokaz.com.