Nedavno sam na svom Instagram profilu podijelila sa svojom zajednicom priču iz parkića o komunikacijskoj situaciji između tate i četverogodišnje Betty koja je završila više nego kaotično. Svjesni smo i znamo da djeca uče od nas, da upijaju i verbalne i neverbalne znakove, da uče o komunikaciji, svijetu i nošenju s izazovima upravo od nas. Kako bi postigli i izvukli najbolje te potaknuli optimalan razvoj naše djece potrebno je rasti zajedno s njima i mijenjati se. Ulagati u svoja znanja, tehnike i vještine kako bismo prekinuli stare obrasce odgoja i direktno utjecali na dječju samostalnost i samostvarenje zadatak je svakog od nas u kontaktu s bilo kojim djetetom.

Betty i tata

Što se dogodilo s tatom i Betty?
Ukratko, Betty je htjela dotaknuti kantu za smeće koja je imala oblik žabe i nije izgledala kao nešto opasno. Tata ju je upozorio “Ne!” nakon čega je ona ponovno pokušala dotaknuti kantu. Tata je tada izgubio kontrolu i povišenim tonom ponovio svoju naredbu “Ne!”. Kada se Betty rasplakala i kada je situacija krenula u krivom smjeru, tata je pozvao u pomoć mamu koja je mirnijim tonom pokušala reći djevojčici što se dogodilo. Kada ni mama nije uspjela i kada je djevojčica nastavila plakati, napustili su park uz povlačenje za ruku i upute kako neće ništa dobiti za Božić, posramljivanje i dodatno kažnjavanje. Cijelu priču možeš pogledati u naglascima na Instagram profilu Razvojnog putokaza. 

Danas ti donosim analizu, tj. 5 greški koje je tata imao u komunikaciji s Betty i 3 rezultata koja je ostvario, ali i 1 stvar koju je odlično napravio. A koje su inače najčešće greške u komunikaciji s djecom pročitaj ovdje. Također, možeš pročitati i koje greške općenito radimo kada smo u interakciji s drugima. Izazivam te da prepoznaš o kojima od ovih se radi u Betty-tata situaciji.

Tatinih 5 grešaka u komunikaciji s Betty

  1. Rekao je samo «Ne!» prvi put kao upozorenje bez objašnjenja.

  2. Izgubio je samokontrolu i podigao je ton, nastavio izricati zabrane bez objašnjenja. Nije prepoznao da djevojčica nije razumjela.  Protumačio je njeno ponašanje kao neposluh.

  3. Pozvao je pomoć za rješavanje situacije ostavljajući uznemireno dijete samo na podu.

  4. Nastavio je negodovati i vikati tijekom majčinog pokušaja razrješavanja drame.


  5. Za postizanje autoriteta koristio se kaznama, prijetnjama i emocionalnim ucjenama.

Koja su tri (ne)rezultata tatine komunikacije s Betty?

  1. Nepovezanost – Betty nije ostvarila kontakt s tatom, nije se osjećala prihvaćeno niti je imala osjećaj razumijevanja. Nije dobila poruku da može izraziti svoje osjećaje u blizini svog oca niti da će na njih dobiti zadovoljavajući odgovor.

  2. Nepovjerenje – Betty iz svega doživljenog izvlači osjećaj nepovjerenja roditeljima. Kada im je pokušala iskomunicirati što je ona mislila, dobila je kaznu, deranje, posramljivanje i prijetnje.

  3. Nesigurnost – Iz svega proživljenog i samog načina na koji je Betty pokušala izraziti svoje stavove i osjećaje jasno je da se Betty osjeća nesigurno i nezaštićeno. 

Što je tata mogao postići?

Prepoznavanjem situacije, očitavanjem djetetove komunikacije te razumijevanjem ponašanja tata je mogao pravilno usmjeriti i prilagoditi svoju komunikaciju. Takvom komunikacijom mogao je:

  • ostvariti suradnički odnos
  • dodatno se povezati
  • koristiti situaciju za učenje
  • održati mir i regulaciju.
 
Dodatne savjete možeš pronaći ovdje, a možeš zaviriti i ovdje. Ako još ne znaš razloge zbog kojih djeca plaču, pročitaj i ovo.
pravilo komunikacije
Jednostavno komunikacijsko pravilo koje je tata mogao upotrijebiti

1 stvar koju je tata dobro napravio

Tijekom drame koja se odvijala tata je primijetio da situacija izmiče kontroli. Shvatio je i da ne može samostalno izdržati izazov niti voditi dijete kroz isti. Pozvao je pomoć. Traženje pomoći i komuniciranje s drugim odraslim osobama o težini zadatka itekako je pozitivan korak i izvrsna polazišna točka za daljnje napredovanje. 

Više o uspješnim tehnikama i alatima u komunikaciji s djetetom uskoro. Razvojni putokaz bira rasti i postaje vam bliskiji, dostupniji i korisniji. Ako do tada imaš neko pitanje, znaš već dobro gdje me možeš pronaći.